کارهای لازم قبل از اقدام به بارداری + نحوه رابطه جنسی برای بارداری

 اقدامات لازم برای بارداری

یکی از استرس های زن و شوهرها هنگام اقدام به بارداری این است که می ترسند نتیجه بخش نباشد در این مقاله بهترین زمان ، بهترین پوزیشن جنسی و کارهای دیگر که برای اقدام به بارداری لازم است را بررسی می کنیم.

اقدام به بارداری

اقدامات لازم قبل از انجام رابطه جنسی برای بارداری

زمانی که تصمیم به بچه دارشدن گرفتید قبل از اینکه برای بارداری اقدام کنید بهتر است کارهای زیر را انجام دهید تا بتوانید بارداری سالم تری را پیش رو داشته باشید:

مراجعه به دکتر زنان و انجام آزمایش های لازم

قبل از انجام رابطه جنسی برای بارداری، بهتر است به دکتر متخصص زنان و یا مراکز بهداشت محله خود مراجعه کنید تا معاینات لازم انجام شود ، ترشحات واژن بررسی شده و نمونه برداری برای تست پاپ اسمیر انجام شود. سپس بنابر تشخیص دکتر باید آزمایش خون و پاپ اسمیر انجام شود تا کم خونی، گروه خونی و وجود بیماری های سرخچه، هپاتیت B ، زگیل تناسلی ، سرطان دهانه رحم و انواع دیگر بیماری های مقاربتی چک شود.

مصرف فولیک اسید و ویتامین های لازم

به نقل از سرویس سلامت ملی انگلیسNHS:

If you're trying to get pregnant it's important to take folic acid every day, eat a healthy diet, and avoid drinking alcohol. This will help your baby develop healthily.

"اگر در تلاش برای باردارشدن هستید، مصرف روزانه اسید فولیک، داشتن یک رژیم غذایی سالم و اجتناب از نوشیدن الکل بسیار مهم است و به رشد سالم کودک شما کمک می کند."

هنگام مراجعه به دکتر احتمالا به شما استفاده از فولیک اسید و ویتامین ها را توصیه می کند. فولیک اسید برای جلوگیری از ناهنجاری های عصبی جنین تجویز می شود. بهتراست حداقل یک ماه قبل از بارداری قرص فولیک اسید مصرف شود. لطفا میزان مصرف ویتامین ها را طبق تجویز پزشک انجام دهید! مصرف زیاد ویتامین A می تواند باعث ایجاد نقص های مادرزادی شود.

انجام آزمایش ژنتیک

انجام آزمایش ژنتیک قبل از اقدام به بارداری واجب نیست ولی درصورتی که سابقه بیماری های ژنتیکی دارید برای اطمینان از سلامت جنین بهتر است این آزمایش را انجام دهید. درصورتی که ژن زن و مرد هردو حامل یک بیماری ژنتیکی مانند کم خونی باشد احتمال اینکه فرزند به این بیماری مبتلا شود بیشتر می شود.

ترک الکل و دخانیات

مصرف الکل و دخانیات تاثیر منفی روی سلامتی جنین می گذارند بنابراین قبل از تصمیم برای بچه دار شدن آنها را ترک کنید.

مصرف غذاهای سالم

برای اینکه بارداری سالم تری داشته باشید بهتر است غذاهای سالم مصرف کنید و مصرف کافئین را کم کنید. از آنجا که بعد از بارداری مقداری کلسیم و آهن و ویتامین را از دست می دهید بهتر است قبل از بارداری از مواد غذایی حاوی این ها مانند شیر، ماست، میوه ها، حبوبات و گوشت استفاده نمائید.

ورزش و رساندن بدن به وزن مطلوب

انجام ورزش های ساده هم زمان با رژیم غذایی مناسب می تواند باعث بهبود وضعیت بدن و رساندن وزن به میزان مطلوب شود. شاخص توده بدنی BMI خود را بررسی کرده و سعی کنید آن را به میزان مطلوب برسانید. زنانی که با مشکل چاقی مواجه هستند ممکن است در بارداری با مشکلاتی مانند فشارخون بالا، دیابت ، نقص مادرزادی و زایمان زودرس مواجه شوند.

معاینه دندان ها

از آنجایی که در زمان بارداری آسیب به دندان ها اتفاق می افتد بنابراین بهتر است قبل از اقدام به بارداری دندان های خود را درست کنید.

بهترین زمان اقدام به بارداری

در طول چرخه قاعدگی تخمدان ها تخمکی آزاد می کنند که رشد می یابد و در روز تخمک گذاری تخمک بالغ از تخمدان به سمت رحم می آید. در طول رابطه جنسی میلیون ها اسپرم یه سمت رحم حرکت میکنند که احتمال دارد یکی از این اسپرم ها تخمک آزاد شده را بارور کنند. سپس تخمک بارور به سمت رحم می رود و به دیواره رحم می چسبد(مرحله لانه گزینی) و بارداری شروع می شود. و اگر تخمک بارور نشود با پریود بعدی ریزش می کند. توجه داشته باشید که تخمک آزاد شده فقط 12 تا 24 ساعت زنده می ماند و اسپرم های وارد شده تا چند روز در لوله فالوپ رحم باقی می ماند پس در صورتی که از چند روز قبل از تخمک گذاری تا فردای تخمک گذاری رابطه جنسی برقرار کنید شانس بارداری بالاتر است. بنابراین در این محدوده هرروز یا یک روز در میان رابطه داشته باشید.

چرخه قاعدگی

نحوه تشخیص روز تخمک گذاری

درصورتی که پریود منظم دارید تعداد روز های بین اولین روز پریود تا اولین روز پریود بعدی را بشمارید که به آن طول چرخه قاعدگی می گویند. چرخه قاعدگی در زنان از 21 تا 35 روز متفاوت و به طور معمول 28 روز است. روز تخمک گذاری تقریبا 14 روز قبل از شروع پریود بعدی است. بنابراین تعداد روز سیکل قاعدگی را منهای 14 کنید مثلا درصورتی که چرخه قاعدگی 25 روز است 25-14=11 پس روز 11 ام از چرخه قاعدگی می توانید اقدام به بارداری کنید.

درصورتی که قاعدگی نامنظم دارید به علائم زیر که در زمان تخمک گذاری اتفاق می افتند توجه کنید:

  • افزایش حجم ترشحات
  • تغییر رنگ ترشحات به رنگ سفید و لغزنده و کشدار شدن آن
  • دردهای خفیف شکمی
  • تورم لب های واژن
  • افزایش دمای بدن در زمان تخمک گذاری به میزان خیلی کم (این دما بهتر است صبح بعد از بیدارشدن و قبل از اینکه شروع به فعالیت روزانه کنید اندازه گیری شود)
  • استفاده از کیت تخمک گذاری : این کیت میزان هورمون LH را در ادرار مشخص می کنند که می تواند باتوجه به مقدار این هورمون نزدیک شدن به زمان تخمک گذاری را نشان دهد.

بهترین سن برای بارداری

بهترین سن برای بارداری 20 تا 30 سالگی است زیرا تخمک ها در این سن سالم تر و باکیفیت تر هستند. البته از زمان بلوغ دختران تا زمان یائسگی احتمال بارداری هست ولی از سن 40 سال به بالا احتمال بارداری کمتر می شود و ریسک ناسالم بودن بچه بیشتر می شود.

اقدام به بارداری

اقدامات لازم زمان انجام رابطه جنسی

برای افزایش شانس بارداری هنگام رابطه جنسی اقدامات زیر را انجام دهید:

از روان کننده(لوبریکانت) های دوست دار باروری استفاده کنید.

برخی از لوبریکانت ها در حرکت اسپرم به سمت تخمک اختلال ایجاد می کنند و شانس بارداری را کاهش می دهند. بنابراین زمان اقدام به بارداری بهتر است از روان کننده های دوست دار باروری استفاده نمایید. استفاده از بزاق دهان، روغن بچه و روغن های خوراکی ممکن است باعث ایجاد عفونت شود.

به طور مداوم رابطه جنسی برقرار کنید.

برای افزایش شانس بارداری هرروز یا یک روز درمیان چند روز قبل و بعد از تخمک گذاری رابطه جنسی برقرار کنید.

از پوزیشن مناسب برای اقدام به بارداری استفاده کنید.

انتخاب پوزیشن مناسب برای اقدام به بارداری باعث افزایش شانس بارداری می شود زیرا در برخی پوزیشن ها مایع منی به بیرون نمی ریزد و بنابراین شانس بیشتری برای اسپرم ها برای رسیدن به تخمک وجود دارد.

  • پوزیشن اول: خانم روی زمین بخوابد به صورتی که کمر روی زمین باشد وپاهای خود را در شکم جمع کند و مرد روی زن قرار گرفته و دخول را به آرامی انجام دهد.
  • پوزیشن دوم: زن به صورت چهار دست و پا روی زمین قرار گرفته کمر را به سمت پایین بیاورد و مرد از پشت سر دخول را انجام دهد.

بعد از انجام رابطه جنسی دراز بکشید.

بلافاصله بعد از ریختن مایع منی داخل واژن از جای خود بلند نشوید و در حالت دراز کش بمانید تا از بیرون ریختن مایع منی جلوگیری شود.

آرامش خود را حفظ کنید.

استرس خود را مهار کنید زیرا استرس می تواند در فرآیند تخمک گذاری اختلال ایجاد کند. شما برای بارداری وقت زیادی دارید و حتما نباید با اولین اقدام باردار شوید. پس استرس خود را با انجام تمرینات ورزشی و صحبت با شریک جنسی خود از بین ببرید.

سخن پایانی

برای داشتن بارداری سالم سبک زندگی خود را سالم کنید و سپس برای افزایش شانس بارداری از پوزیشن مناسب، روان کننده مناسب و زمان مناسب برای رابطه جنسی استفاده کنید. استفاده از روغن بچه و بزاق دهان برای رفع خشکی واژن موجب ایجاد بیماری های مقاربتی و عفونت واژن می شود بنابراین از لوبریکانت مناسب به جای این ها استفاده کنید. برای خرید لوبریکانت و محصولات جنسی دیگر می توانید به سایت خجالت کده مراجعه نمایید.